EOSC awards more than $350,000 in scholarships

Submitted photo2019 EOSC Scholars – Students who received a scholarship for the 2019-20 academic year posed together following the Scholars Dinner.

WILBURTON – Eastern Oklahoma State College recently hosted a Scholars Dinner for 180 scholarship recipients for the 2019-20 academic year. The select group of scholars represented students attending classes in Wilburton, McAlester, Idabel and Antlers.

Eastern awarded academic-based institutional scholarships and tuition waivers totaling $111,000 to 90 students, while the Eastern Development Foundation provided $245,000 in funding to 138 students. The financial assistance will be split across both semesters, assuming minimum requirements are met. 

“We are so proud to provide this financial assistance to our deserving students. These funds enable our students to focus more on their education and greatly ease their debt load upon graduation, said Teresa Brady, executive director of the EOSC Development Foundation. “Thank you again to the many individuals, businesses and organizations who have made this possible.”

Brady explained that the Development Foundation is primarily funded by endowments. Endowments permanently supply funding, as the principle remains wholly intact and scholarships are awarded using the accrued interest. These funds are typically awarded based on students’ academic excellence, major or financial need.

For more information on how to establish an endowment or donate to student scholarships, contact the Eastern Development Foundation at 918-465-1761.

Eastern’s 2019-20 scholarship recipients are listed in alphabetical order by hometown.

Oklahoma

Nolan Feazle, Ada — Academic Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship

Tanner Wright, Ada — Otha Grimes Foundation Scholarship

Nicholas Sizemore, Afton — Stephen E. Smith Endowment

Tanner Wofford, Allen — State Regents Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship

Hope Angel, Atoka — Dallas Herzer Scholarship

Brenton Beck, Atoka — Otha Grimes Foundation Scholarship

Taylor Chambers, Atoka — Presidential Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship

Andrew Hardin, Atoka — Residential Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship

Laci Heflin, Atoka — OK Independent Meatpackers Scholarship

Tanner Hyatt, Atoka — Academic Scholarship

Jacob Spradlin, Atoka — Presidential Scholarship

Ryan Walker, Atoka — Eastern Opportunity Scholarship, Deno and Gwen Maggi Endowment

Dakota Ward, Bartlesville — Academic Scholarship

Waylon Davis, Bethel — Roger and Bettye Sinner Scholarship

Nathan Hardin, Bethel — Otha Grimes Foundation Scholarship

Gabriel Gibson, Blocker — State Regents Scholarship

Lainey Jestis, Bokchito — Eastern Opportunity Scholarship

Lani Monks, Bokoshe — Residential Scholarship, Patricia Thomas Endowment

Sierra Stamp, Broken Arrow — Otha Grimes Foundation Scholarship

Conner Bastarche, Broken Bow — Roger and Bettye Sinner Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship

Carlea Burris, Broken Bow — Vastar Resources, Inc. Scholarship

Marissa Johnson, Broken Bow — Otha Grimes Foundation Scholarship

Dillon Jordan, Broken Bow — Academic Scholarship

Jayden Shrouder, Broken Bow — Eastern Opportunity Scholarship

Wendy Fernandez-Aragon, Cameron — Residential Scholarship

Dacey Hadley, Cameron — Frank and Grace Marie Cirar, Jr. Scholarship

Hadleigh Workman, Caney — Eastern Opportunity Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship

Baylee Nix, Carnegie — Otha Grimes Foundation Scholarship

Keegan Hertensen, Cashion — Otha Grimes Foundation Scholarship

Sydnee Wood, Clayton — Roger and Bettye Sinner Scholarship

Gracie Roe, Cleveland — Sapphire Scholarship

Sarah Heaton, Coweta — Sapphire Scholarship

Wyatt Wilson, Coweta — Presidential Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship

Seth Gray, Drummond — Eastern Opportunity Scholarship, Guy Gardner Scholarship

Wyatt Gray, Drummond — Eastern Opportunity Scholarship, Guy Gardner Scholarship

Kaden Marshall, Edmond — Residential Scholarship, Bobby Thompson Scholarship

Brittany Bratcher, Eufaula — Eastern Opportunity Scholarship, Audrey and Treca Balantine Scholarship

Regina Byrd, Haileyville — Bill H. and Anna Vee Hill Scholarship

Melody Gaillard, Haileyville — Eastern Opportunity Scholarship

Taylor Hackler, Hartshorne — BP America Scholarship

Blake Lindley, Hartshorne — Presidential Scholarship

Erin Willis, Hartshorne — Academic Scholarship, Alecca Garofoli Scholarship

Shytanna Bivings, Healdton — Otha Grimes Foundation Scholarship

Angelica Beck, Holdenville — Residential Scholarship, Dolly Hughes Harrison Scholarship

Brooklyn Allen, Idabel — Presidential Scholarship, Sapphire Scholarship

Justin Lecrone, Idabel — Academic Scholarship

Benton Denny, Jay — Presidential Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship

Kason Cathey, Jones — Otha Grimes Foundation Scholarship

Jude Ebingha, Kinta — Exxon Company Scholarship

Wyatt Gardner, Kiowa — Eastern Opportunity Scholarship, Clark and Wanda Bass Scholarship

Kendra Forehand, Krebs — K. Lance and Jane Woodliff Endowment

Tregg Goodson, Lane — Academic Scholarship, Farrell-Cooper Mining Scholarship

Tyler Hyatt, Lane — Carl Ryan Scholarship

Shade Sheffield, Lane — Otha Grimes Foundation Scholarship

Caleb Brannon, McAlester — Academic Scholarship

Elizabeth Breslin, McAlester — Steve and Linda Hudson Endowed Scholarship

Madelyn Burks, McAlester — Academic Scholarship, Clark and Wanda Bass Scholarship

Monte Busby, McAlester — Sapphire Scholarship, EOSC Alumni Scholarship

Kolby Cato, McAlester — Dolly Hughes Harrison Scholarship

Jordyn Cook, McAlester — Wilbur & LaVerne Smith Scholarship

Jessica Doyel, McAlester — Academic Scholarship

Cameron Green, McAlester — Otha Grimes Foundation Scholarship

Brayden Hoffman, McAlester — Eastern Opportunity Scholarship, Dr. Lloyd E. Church Foundation Scholarship

Emily Hoffman, Mcalester — Clark and Wanda Bass Scholarship

Easten James, McAlester — Academic Scholarship, Clark and Wanda Bass Scholarship

Alton Jones, McAlester — Presidential Scholarship

Kristen Lane, McAlester — Academic Scholarship

Ali Leding, McAlester — Residential Scholarship, Donald A. Parham Scholarship

Logan Lindley, McAlester — McAlester Campus Scholarship

Madison Lyles, McAlester — Eastern Opportunity Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship

Emerald Lynn, McAlester — Presidential Scholarship

Lillith Martin, McAlester — Eastern Opportunity Scholarship, EOSC Alumni Scholarship, Jim D. Sullivan Endowment

Kody McKendrick, McAlester — Residential Scholarship, W.E. "Bill" Allford Scholarship

Lindsey Old, McAlester — Academic Scholarship

Luisanna Rios, McAlester — McAlester Higher Ed Scholarship

Makayla Smith, McAlester — Eastern Opportunity Scholarship

Anthony Watts, McAlester — Fred and Florence Stovall Scholarship

Hannah Wingo, McAlester — Presidential Scholarship, Sapphire Scholarship

Emily Worstell, McAlester — Presidential Scholarship

Kelbee Zachary, McAlester — Charles W. Davidson Scholarship

Trace Murdock, McCurtain — Eastern Opportunity Scholarship, Kiamichi Electric Co-op. Inc. Scholarship

Skyler Thompson, McLoud — Residential Scholarship, Mildred Enis Scholarship

Curren Bailey, Moore — Otha Grimes Foundation Scholarship

Haley Stone, Muldrow — Otha Grimes Foundation Scholarship

Jayden Freeman, Nashoba — State Regents Scholarship

Madison McIntyre, Nashoba — Clayton High School Scholarship

Terra Funk, Newcastle — Mark McGee Memorial Scholarship

Kendrie Escoe, Oklahoma City — Weyerhauser Scholarship

David Sandlin, Owasso — Presidential Scholarship, George Nigh Endowment

Noah Rogers, Perkins — Otha Grimes Foundation Scholarship

Colton McBride, Pocola — Academic Scholarship

Summer Perkins, Pocola — Residential Scholarship, J.N. and Helen Baker Scholarship

Abigail Davidson, Poteau — Larry and Ann Owens Endowment

Justyn Lynn, Poteau — Faculty Choice Scholarship

Baleigh Quarry, Poteau — Academic Scholarship

Jarett Gage, Pryor — Presidential Scholarship

Mitchell Harrison, Pryor — Eastern Opportunity Scholarship

Kayla Jean, Quinton — Clark and Wanda Bass Scholarship

Caitlin Matthews, Quinton — Roger and Bettye Sinner Scholarship

Avery Hoggard, Ratliff City — Otha Grimes Foundation Scholarship

Hannah Brown, Rattan — Presidential Scholarship

Deyton Ashby, Red Oak — Franklin Electric Corporation Scholarship

Makayla Campagna, Red Oak — Presidential Scholarship, Joe and Brenda Coy Scholarship

Jacob Howell, Red Oak — Presidential Scholarship, Mary Lea Gillespie Scholarship

Tracy Martin, Red Oak — DeRoy and Lou Forwoodson Scholarship

William Martin, Red Oak — State Regents Scholarship

Travis Moody, Red Oak — Academic Scholarship

Kelsey Noah, Red Oak — Ray Fuertsch Scholarship

Shandee Noah, Red Oak — Eastern Opportunity Scholarship, Joe and Brenda Coy Scholarship

Coby Ober, Red Oak — Eastern Opportunity Scholarship, Claude C. and Floy May Dunlap Scholarship

Alicia Piper, Red Oak — Fred Holland Jester Scholarship

Dayne Bowerman, Roff — Seldon Taylor Scholarship

Ryan Dean, Roland — Otha Grimes Foundation Scholarship

Octavious Holtz, Sallisaw — Patricia Thomas Endowment

Blake Cathey, Savanna — Sapphire Scholarship

Isaac Bloomer, Seminole — Eastern Opportunity Scholarship

Ciara Johnson, Shady Point — Dolly Hughes Harrison Scholarship

Katelyn Hoover, Shawnee — Eastern Opportunity Scholarship, Bob Williams Scholarship

Marissa Rose, Smithville — Residential Scholarship, Dolly Hughes Harrison Scholarship

Nathan Taylor, Smithville — Residential Scholarship, Dolly Hughes Harrison Scholarship

Chloe Rogers, Spiro — Otha Grimes Foundation Scholarship

Matthew Blaylock, Stigler — Otha Grimes Foundation Scholarship

Ashlie Lovell, Stigler — Eastern Opportunity Scholarship

Alexis Hise, Stonewall — Carl Ryan Scholarship

Ashley Brown, Stuart — Claude C. and Floy May Dunlap Scholarship

Cecily Crawford, Stuart — Presidential Scholarship

Bryce Hardy, Talihina — Eastern Opportunity Scholarship, Helen Albright Scholarship

Morgan Wilcox, Talihina — Academic Scholarship

Jace Pratt, Tulsa — Don McClanen/FCA Scholarship

Mattie Erwin, Tuskahoma — Academic Scholarship

Amanda Johnson, Tuskahoma — Walter Williams Scholarship

Caden Phillips, Tuskahoma — Presidential Scholarship, Mary Beth Guard Scholarship Award

Kristen Scott, Tuskahoma — Sapphire Scholarship, Latimer County HLAS Scholarship

Ashlynn Butterfras, Valiant — Eastern Opportunity Scholarship, Karolyn and John Hendrix Scholarship

Tee Jay Trotter, Vian — Eastern Opportunity Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship

Colten Dale, Watts — State Regents Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship

Leila Aaron, Wilburton — Cheri Potter Memorial Theatre Scholarship

Helen Bevilacqua, Wilburton — Vastar Resources, Inc. Scholarship

SahRena Boyett, Wilburton — Howard Yourman Scholarship

Journey Dees-West, Wilburton — Kensel and Dortha Lee Tucker Scholarship

Hannah Gockel, Wilburton — Academic Scholarship, James, Sarah and Scott Salmon Scholarship, Dr. Del and Ramona Allen Endowment

Skyler Hammons, Wilburton — Eastern Opportunity Scholarship, Sapphire Scholarship

Amy Hicke, Wilburton — Evelyn Whisenhunt-Guthery Endowment

Ellen Jeffrey, Wilburton — Richard C. and Barbara Hartigan Scholarship

Christine Johnson-Watson, Wilburton — Edward G. and Claudia W. Stokes STEM Scholarship Endowment, Latimer County HLAS Scholarship

Jaycee Kitchell, Wilburton — Residential Scholarship, Alecca Garofoli Scholarship

Kayla Mannon, Wilburton — Clara Gaustad Scholarship

Kyle McAlester, Wilburton — Eastern Opportunity Scholarship, Clara Gaustad Scholarship

Corey Mitchell, Wilburton — Howard Yourman Scholarship

Jennifer Montana, Wilburton — Clark and Wanda Bass Scholarship

Michael Moore, Wilburton — Charles E. Turney Scholarship

Montanna Patzack, Wilburton — Eastern Opportunity Scholarship, Joe and Brenda Coy Scholarship

Hannah Posey, Wilburton — Deno and Gwen Maggi Endowment

Lauryn Rader, Wilburton — Otha Grimes Foundation Scholarship

Charles Sorrell, Wilburton — Fred and Florence Stovall Scholarship

Nick Walls, Wilburton — Wilburton State Bank Scholarship

Lawrence Wood, Wilburton — Patricia Thomas Endowment

Natassia Zink, Wilburton — E.O. Rowland Scholarship, Latimer County HLAS Scholarship

Bryden Walker, Wright City — Eastern Opportunity Scholarship

Tanner Stevens, Yukon — State Regents Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship

Arkansas

Karson Coffee, Bentonville — Residential Scholarship, Jack Gladden Memorial Endowed Scholarship

Rebekah O'Neal, Elkins — Otha Grimes Foundation Scholarship

Sydney Green, Ft. Smith — Johnnie Wray Scholarship, John Alan Ward Scholar Athlete

Ryan Lumpkin, Sherwood — Residential Scholarship

Keely Harrelson, Springdale — Otha Grimes Foundation Scholarship

Leah Wallace, Springdale — Residential Scholarship

Nicholas West, Springdale — Residential Scholarship, William West Scholarship

Georgia

Emmalee Richardson, Covington — Pam Shoemake Memorial Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship

Garrett Dodd, Resaca – Academic Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship

Missouri

Holly Sinning, Mansfield — Otha Grimes Foundation Scholarship

Mississippi

Jacob Johnson, Ruth — Residential Scholarship, Otha Grimes Foundation Scholarship

Texas

Rosemary Cortez, Arlington — Residential Scholarship, Dr. Janet and Gary Wansick Endowed Scholarship

Eric Reece, Austin — Larry Stone Scholarship

Salma Lamic, Cleburne — Residential Scholarship

Tyler Seboldt, New Braunsfels — Residential Scholarship

Triphornia Mubaiwa, Pflugerville — Sapphire Scholarship, Faculty Choice Scholarship

Allie Shero, Round Rock — Residential Scholarship

Taylor Blanscett, Sherman — N. Louise Southard Endowment

International

Alpha DiAllo, Ziguinchor, Senegal — Sapphire Scholarship

Daniel Huerta-Gonzalez, Gijon, Spain — Ray Fuertsch Scholarship

Recommended for you