School board races are set for Tuesday in the Clayton, Canadian, Haileyville, Haywood, Kiowa, Savanna, Buffalo Valley, Clayton, Red Oak and Panola school districts.

Meanwhile, regular polling places will be open from 7 a.m. until 7 p.m. on Tuesday in Pittsburg, Latimer, Coal, McIntosh, LeFlore Pushmataha and Atoka counties in the District 7 Kiamichi Technology Center’s Zone 6. Bobbie Wilson, of Atoka, and Gary McDonald, of Stringtown, are both seeking a seven-year term on the board.

The race will also be on the ballot in Bryan, Johnston and McCurtain counties, according to the Latimer County Election Board office, which is the base office for the race.

Early in-person absentee ballot voting will continue through 6 p.m. today at election board offices in the respective school districts. School board districts in the area where races are set on Tuesday are:

BUFFALO VALLEY Austin Henry and Jeremy J. Bull, are both seeking Office 1.

CLAYTON William H. Cossey, Lisa G. McKaughan and Bennie Morris are vying for Office 1.

CANADIAN Nathan Conley and Roger Shaver are both seeking Office 1.

HAILEYVILLE Tera Dawson and Bruce Bornheim both filed for the Office 1 seat.

HAYWOOD Laura L. Lalli and Suzette White are vying for an unexpired term in Office 3.

KIOWA Steven R. Phipps and David Chapman are both seeking Office 1.

PANOLA Wesley Dodd and Carla A. Boggs are running for Office 4.

RED OAK Jerry Rutledge and Stephanie Stacy are running for an unexpired term in Office 4. Shaunda Noah and Trina Patten are both running for Office 1 in Red Oak.

SAVANNA Dubbie Joe Graham and William Dale Timmons are vying for an unexpired term in Office 5.

Meanwhile, candidates who were the only ones to file for a given office in a school district automatically won the seat.

School districts where only one candidate filed for a post, followed by the candidate’s name and the office include:

McALESTER Karl Scifres, Office 5, and Michael R. Price, Office 1.

CROWDER Chester L. Mason, Office 1.

EUFAULA Chuck Boss, Office 1.

FRINK-CHAMBERS Brian Lott, Office 2.

HARTSHORNE Clyde J. Barlow, Office 1

HAYWOOD Greg Beshear in Office 2;

INDIANOLA Gayle Hammons, Office 1.

PANOLA Wesley E. Dodd, Office 1; Trudy Crockett, Office 4.

PITTSBURG Alan Lay, Office 1.

QUNITON Bart L. Howell, Office 1.

RED OAK Joey Campagna, Office 3.

SAVANNA James R. Buckner, Office 1.

STUART Alan Murdaugh, Office 1.

TALIHINA James Bullock, Office 1.

TANNEHILL Shirley L. Ross, Office 2.

WILBURTON Charles E. Adams, Office 1.

Contact James Beaty at jbeaty@mcalesternews.com.

Trending Video

Recommended for you